Heel wat jaren geleden heb ik dit boek gekregen/gekocht.Het is een boek dat de moderne geschiedenis van China beschrijft.Het boek is in 1990 verschenen onder de titel The search for modern China.Het is geschreven door Jonathan Spence.Deze meneer wordt op het internet door verschillende bronnenaangeduid als een van de grootste sinologen van onze tijd.Ik heb het boek al een keer gelezen en ben van planeen gedeelte opnieuw te lezen:de hoofdstukken 14 en 15 van deel III.Hoofdstuk 14 als inleiding en om hoofdstuk 15 is het mijeigenlijk te doen.Daarin komt aan de orde de rol van Japan in China en met namehet zogenaamde Mukden-incident.Al in 1905 zet Japan voet aan de grond in China.Eerst door een pacht overeenkomst.Later door de gebieden van de pachtovereenkomst militair te bezetten.De Japanse overheid stimuleerden de migratie van Japannersnaar het vaste land van China.Op 4 juni 1928 wordt door een groep Japanse militairendoor een bomaanslag op een trein, Zhang Zuolin vermoord.Zhang Zuolin was een van de krijgsheren die,na het einde van het Chinese keizerrijk,de macht had in Mantsjoerije.De spaningen stijden, Chiang Kai-shek wordt steeds belangrijkerals leider van Nationalistisch China en op 18 september 1931,wordt een spoorlijn opgeblazen.De Japanners geven de Chinezen de schuld en rukken op omhun belangen veilig te stellen.Maart 1932 is dan heel Mantsjoerije in Japanse handen enwordt de staat Manshxc5xabkoku in het leven geroepen.Wikipedia beschrijft de gebeurtenissen van 18 september 1931als volgt:
de militaire actie die ondernomen werd door het Japanse Kantxc5x8d-leger (xe9x96xa2xe6x9dxb1xe8xbbx8d,Kantxc5x8dgun) in de nacht van 18 september 1931. Het begrip omvat echter veel meer dan dit alleen. Het Mantsjoerije-incident staat symbool voor de gehele politiek die Japan heeft doorgevoerd in Mantsjoerije, vanaf het ontwikkelen van het Kantxc5x8d-pachtgebied (xe9x96xa2xe6x9dxb1) tot en met het oprichten van de onafhankelijke staat Manshxc5xabkoku (xe6xbax80xe5xb7x9exe5x9bxbd). Het Mantsjoerije-incident is een cruciale factor in de ontwikkeling van militarisme en imperialisme in Japan.
Jonathan Spence, Op zoek naar het moderne China/The search for modern China.
Aanleiding voor mijn interesse in deze episodevan de Chinese geschiedenis is dat ik onlangs in Shenyangin het museum ben geweest dat speciaal is gebouwdter herdenking van en herinnering aan 18 september 1931.
Jonathan Spence, Op zoek naar het moderne China, Index.
Troepenbewegingen rond het Mukden-incident, 18 september 1931.
Het museum dat ik in Shenyang bezochtis een combinatie van een museum en een herinneringsmonumentvoor die mensen die omgekomen zijn als gevolg van deJapanse bezetting van China en speciaal van dit deel van Noord-Chinadat vroeger Mantsjoerije heette.
Het monument voor 18 september 1931.
Het eigenlijke museumgebouw.
Herdenkingshal bij binnenkomst van het museum.